top of page

FIT BELLY®

Hypopresivní technika

Tento nový cvičební program je spojením hypopresivní techniky a posilovacích a protahovacích cviků, které mají vliv na správné držení těla. 

Hypopresivní technika je dechové cvičení, které pochází z fyzioterapie a poporodní rehabilitace ze Španělska. Latinsky hypo - malý, press - tlak. 

Jak již název sám napovídá, během cvičení dochází ke snižení tlaku v břišní a pánevní dutině, což blahodárně působí na ženské vnitřní orgány a na meziobratlové ploténky. To ovšem neznamená, že je cvičení pouze pro ženy. I muži si v něm najdou spoustu uplatnění, např. zlepšení sportovních výkonů, plicní kapacity a protažení zadní části těla. 

Cvičebním programem FitBelly® se aktivuje hluboký stabilizační systém - pracuje se s bránicí, která se během cvičení uvolňuje a protahuje, se svaly pánevního dna a vnitřními svaly břišními, které se zpevňují na základě nedobrovolných kontrakcí, ke kterým dochází pomocí podtlaku, který je úmyslně vytvářen pomocí dechu. Dochází k uvolňování meziobratlových plotének a protažení páteře, které vede ke korekci držení těla.

Cílem hypopresivní metody FitBelly® je znovu obnovit koordinaci mezi všemi částmi hlubokého stabilizačního systému. 


 

O cvičení

​Účinky cvičení FitBelly®

HSS bez logo.jpg

Navrací hluboký stabilizační systém

do rovnováhy

 

Aktivně pracuje se všemi jeho částmi - některé části zvyšují svůj svalový klidový tonus a některé části se uvolňují

belly III.jpg

Příznivě působí na stresovou močovou inkontinenci

 

Pánevní dno je aktivováno pomocí nedobrovolných kontrakcí a díky podtlaku je vytahováno nahoru

diastáza sama.jpg

Účinná rehabilitace diastázy - rozestupu přímého břišního svalu

 

Aktivace šikmých břišních svalů příznivě působí na přitažení přímého břišního svalu zpět k sobě

1-4946719.jpg

Zužuje obvod pasu

 

Zvyšuje se klidový tónus vnitřních svalů břišních což znamená, že naše břicho bude aktivované samo o sobě - už žádné úmyslné zatahování

bránice.jpg

Uvolňuje a protahuje bránici

Po výdechu je bránice vytahována vzhůru, což má blahodárný efekt na pánevní orgány tím, že dochází k poklesu nitrobřišního tlaku

pánevní dno.jpg

Prevence i rehabilitace všech typů prolapsů

 

Vytažením bránice směrem vzhůru - díky vytvořenému podtlaku dochází k vytažení i svalů pánevního dna, a navrácení tak pánevních orgánů na své původní místo

abs III.jpg

Korekce syndromu přesýpacích hodin​

 

Cvičením se zvyšuje tónus vnitřních svalů břišních a naopak dochází k uvolnění přímého břišního svalu. Břišní svaly se tak dostávají do rovnováhy

espalda.jpeg

Odbourává bolesti zad

 

Dochází k uvolnění meziobratlových plotének a protažení zadní části těla. Tyto jevy velmi dobře působí také na držení těla

Účinky FitBelly®

Výsledky za 2 měsíce

Pravidelné cvičení hypopresivní metody vytváří adaptace v různých systémech našeho těla. Má integrální dopad na naše tělo, a  výsledky můžeme pozorovat v krátkém časovém období.

 

Pozitivní výsledky jako je zlepšení držení těla, uvědomění si našeho těla, zvýšení dechové kapacity plic, zmírnění nebo vymizení inkontinence moči, zúžení obvodu pasu a další, lze pozorovat již za 2 měsíce systematického cvičení..

 

Je velmi zajímavé vidět fotodokumentaci klientů PŘED A PO -  před zahájením hypopresivního cvičebního programu FitBelly® a po dvou nebo třech měsících praxe. Tímto způsobem jsou doloženy dosažené výsledky, a podle nich je dále doporučován následný udržovací trénink.

Hypopresivní metoda

Je posturální a dechové cvičení, které snižuje nitrobřišní tlak a způsobuje tak nedobrovolné kontrakce vnitřních svalů břišních a pánevního dna. Orgány v malé pánvi jsou podtlakem vytahovány nahoru, což má blahodárný vliv na všechny typy prolapsů.

 

Postoj je založen na různých technických základech, které zajišťují reflexní aktivaci břišně-perineálních svalů.

 

Hypopresivní technika zahrnuje následující principy:

1B8A9143_edited_edited.png

Protažení páteře vzhůru

Uvolnění bránice

Přenesení váhy dopředu

Aktivace dolních fixátorů lopatek

IMG_1383_edited.png

Dýchání je založeno na obnovení pohyblivosti hrudního koše v jeho třech rozměrech. Během cvičení se využívá bráničního dýchání, které se provádí ve specifických pozicích a v rytmických opakování se záměrem zautomatizovat tyto úkony, vytvořit nové nervové impulzy a vše zapsat do podvědomí. Kromě specifického držení těla je během cvičení zapotřebí dechové pauzy, po které následuje otevření dolních žeber.

Tento manévr se nazývá diafragmatické (brániční) sání a provokuje elevaci (vytažení) orgánů v malé pánvi směrem nahoru, a současně dokáže aktivovat břišní vnitřní svaly a svaly pánevního dna.

 

Během dechové pauzy pozorujeme, jak se břicho (automaticky) vtahuje dovnitř a svaly se napínají.

Pravidelným cvičením hypopresivní metody dochází ke snížení napětí bránice, ale zároveň ke zvýšení svalového tonusu vnitřních svalů břišních (vnější i vnitřní šikmé svaly a příčný) a svalů pánevního dna.

Tonická vlákna (vlákna typu 1) těchto svalových skupin se aktivují a zvyšují tak jejich základní neboli klidový tonus..

 

Výsledkem je užší a aktivnější pas po celý den, reflexně, nevědomě a bez úmyslného zatahování nebo zatínání. Cvičením dochází ke korekci držení těla - budete mít vzpřímenější držení těla, bez bolestí zad a pokud Vás trápí úniky moči nebo dyskomfort z způsobený prolapsem i tyto problémy budou takřka vyřešeny.

bez pozadí.png
Časté otázky

​Časté otázky

01

Pro koho je cvičení Fit Belly® určeno?

 

Pro všechny, kteří chtějí zužit obvod pasu, zlepšit držení těla a popřípadně vyřešit problémy s močovou inkontinencí nebo s diastázou břišní.. Dále pro ty co je bolí záda, či mají svalové dysbalance z důsledku špatného držení těla. Nezáleží na Vaší fyzické kondici, věku ani zda se sportem právě začínáte.

02

Je pro někoho hypopresivní technika nevhodná?

 

Pouze ženy těhotné a lidé s vysokým tlakem (diastolickým) by neměli metodu praktikovat. Nebot' se pracuje s dechovými apnoemi a během cvičení dochází ke zrychlení srdečního tepu. Dále je cvičení nevhodné pro lidi se středně těžkým až těžkým zánětlivým onemocněním v břišní dutině (např. Crohnova choroba) a pro lidi s epilepsií.

03

Za jak dlouho po porodu můžu začít cvičit?

 

V případě přirozeného porodu, můžete začít cvičit po šestinedělí. Pokud jste prodělala porod císařským řezem je vhodné začít se cvičením až po 3 měsících. V obou případech až po souhlasu Vašeho doktora.

04

V čem je Fit Belly® jiné než ostatní metody?

 

Na rozdíl od ostatních metod, hypopresivní metoda snižuje tlak v pánevní, břišní a hrudní dutině. Účinně zvyšuje svalový tonus šikmých břišních svalů, svalů transversálního a pánevního dna. Jsou to svaly, které vytváření přírodní břišní korzet našemu tělu. Již po krátké době bude Vaše bříško pložší bez úmyslného zatínání. 

05

Jak často je vhodné hypopresivní techniku  praktikovat?

 

Aby byl efekt metody co nejlepší, doporučuje se první měsíc metodu cvičit 2x týdně, v délce cvičení  20-30 minut. Od pátého týdne se může interval mezi lekcemi zkracovat a cvičit můžeme 3x týdně. Pozvolna stejným principem můžeme postupně zvyšovat intenzitu cvičení tak, až třeba cvičit každý den.

06

Co je potřeba ke cvičení?

 

Ke cvičení není potřeba nic speciálního, pouze něco pohodlného na sebe a podložka. Obuv není potřeba, nebot' se cvičí na boso. Dále není vhodné cvičit bezprostředně po vydatném jídle a před spaním.  

07

Je možné navštěvovat také skupinové lekce?

 

Ano, zatím je možné navštěvovat skupinové lekce pouze v Praze, Přelouči a v Ústí nad Labem

Více zde

08

Existuje nějaké instruktážní video?

 

Ano, aktuálně existuje nový video kurz pro úplné začátečníky s názvem Začínáme s FitBelly®. Tento kurz je rozdělen do 6-ti lekcí, během kterých se naučíte všech 5 základních pozic a hlavně také princip hypopresivní metody a řekneme si nějakou teorii. 

 

Dále je v nabídce video kanál s názvem Už umím FitBelly®, který je určen pro pokročilé, kteří už umí hypopresivní metodu. Tu se mohli naučit buď absolvováním kurz pro začátečníky, nebo dříve chodili na osobní nebo skupinové lekce, nebo se zúčastnili workshopu nebo sportovního víkendu. 

Více informací zde:  https://www.fitbelly.cz/cviceni-on-line

bottom of page