top of page

Jak Správné Držení Těla Může Udržet Vaše Pánevní Dno V Top Formě

Aktualizováno: 3. 3.

Stále více se mluví o tom, jak špatné držení těla může způsobit nepříjemné problémy, jako jsou bolesti krku a zad. Co však málokdo ví, je, že postoj, který zaujímáme během našeho každodenního života, může mít významný dopad na naše pánevní dno.Jaký je vlastně vztah mezi držením těla a stavem našeho pánevního dna? A jaké účinky můžeme očekávat, když tento vztah není v souladu?


Pánevní dno je složitá sada svalů a vazů nacházejících se v dolní části pánve, a funguje v závislosti na pozici našeho těla. Například, když ležíme, aktivita pánevního dna klesá, ale když sedíme nebo vstáváme, zvyšuje se. To má za následek, že gravitace působí na naše tělo opačným směrem. Gravitace působí na orgány v pánevní oblasti a způsobuje, že se mírně stlačují směrem dolů. Tím se zvyšuje tlak na svaly pánevního dna, protože musí více pracovat na udržení orgánů ve správné pozici. Pokud máme špatné držení těla z důvodu únavy, bolesti zad nebo jiných potíží, může být aktivita pánevního dna zhoršená. Pokud tyto svaly již trpí oslabením, existuje jisté riziko poranění.


Vztah mezi držením těla a pánevním dnem je tedy velmi důležitý, protože tyto svaly nepracují izolovaně, ale jejich funkce je provázána s dalšími oblastmi, jako je břišní stěna, bederní páteř a bránice. Pro optimální funkci pánevního dna musí být páteř a pánev v rovnováze, v neutrální pozici.Občasné nevhodné polohy páteře nemusejí znamenat pro naše tělo vážné nebezpečí, ale pokud jsou udržovány dlouhodobě, může to narušit rovnováhu pánevního dna. Například dlouhodobé stání, chůze nebo sezení ve špatné poloze, může vést k získání špatných stereotypů a negativně tak ovlivnit svaly pánevního dna. Pokud se naše pánevní dno často vyskytuje ve špatných pozicích, může ztratit schopnost efektivně kontrolovat nitrobřišní tlaky a přilehlé orgány se mohou dostat do problémů.


Jak tedy zajistit, aby naše držení těla neovlivňovalo negativně náš pánevní dno?Abychom se vyhnuli potenciálním problémům s pánevním dnem spojeným s naším držením těla, je klíčové mít povědomí o správných a nesprávných postojích v každodenním životě. Správné držení těla aktivuje hluboké posturální svaly, což je nezbytné pro správnou kontrolu nitrobřišního tlaku.Jak už bylo řečeno, gravitace zvyšuje tlak na pánevní oblast během běžných aktivit, jako je chůze, běh, zdvihání těžkých předmětů nebo dokonce kašlání a kýchání. Tento tlak se přenáší na orgány v pánevní oblasti, a sice močový měchýř, dělohu a konečník. Svaly pánevního dna hrají klíčovou roli v udržení těchto orgánů ve správné pozici a v prevenci úniku moči nebo stolice během těchto aktivit. Proto bychom měly dbát na:

  • Dýchání: Správná dechová technika může pomoci snížit tlak na pánevní oblast během fyzické aktivity. Učte se správně dýchat a synchronizovat dech s pohyby.


  • Při sezení je důležité, abychom vždy měly opřené sedací hrboly, což jsou dva malé výčnělky z pánevní kosti na našich hýždích. Jakmile budou tyto hrboly v kontaktu se sedátkem, je důležité se od opěradla židle odlepit a najít neutrální polohu, což znamená nedopředu ani dozadu. Když už máme pánev v neutrálním postavení, začneme si všímat aktivace svalu transversus abdominis, což je klíčový sval pro správnou funkci pánevního dna. Při vstávání ze židle bychom měli naklonit nejprve trup dopředu od kyčlí a udržovat páteř v rovné pozici vůči zbytku páteře.


  • Přestávky: Pokud provádíte náročné fyzické aktivity, může být užitečné dělat pravidelné přestávky, abyste umožnili svalům pánevního dna odpočinek a obnovu.


  • Jako prevence, ale i jako léčba svalů pánevního dna nám skvěle poslouží dechová technika Hypopresivní metoda FitBelly®, která působí na naše tělo v několika směrech a vychází z techniky Low Pressure Fitness. Ve všech základních pozicích udržujeme páteř vůči pánvi v neutráním postavení. Jelikož se jedná o dechovou techniku, pracuje se s bránici, která se během cvičení uvolňuje. Během dechových pauz, kdy nám klesá nitrobřišní tlak, je celé tělo a celý hluboký stabilizační systém burcován přes náš nervový systém. Proto má metoda, tak rychlé výsledky. Ty krátkodobé se objeví bezprostředně po každém cvičení, ale ty dlouhodobé můžeme pozorovat po dvouměsících pravidelného cvičení. Ve všech pozicích se totiž zapojuje tělo jako celek, a vše se zapisuje do našeho podvědomí přes rytmické opakování. A navíc jsou orgány v malé pánvi vytahovány nahoru, což ocení zejména ženy, které již zápasí s poklesem těchto orgánů.


  • Poradenství: pokud máte obavy ohledně svého pánevního dna nebo držení těla, doporučuje navštívit fyzioterapeuta, lektorku hypopresivní metody FitBelly® nebo pohybového specialistu. Tito odborníci vám nejen pomohou identifikovat případné problémy, ale také vám poskytnou cenné rady a cvičení, abyste si osvojili správné návyky pro udržení zdravého pánevního dna a celkového držení těla.Důležité je mít na paměti, že cvičení a aktivita jsou důležité pro celkové zdraví a pohodu, a měly byste se snažit najít rovnováhu mezi aktivitou a péčí o pánevní dno, aby byly obě tyto složky vašeho života zdravé a udržitelné.
381 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page