top of page

Je jóga bezpečné poporodní cvičení?

Jóga začíná být populární volbou poporodního cvičení, protože zpevňuje a protahuje svaly a obsahuje i tolik potřebnou relaxaci. Ale pokud Vám po těhotenství a porodu nezmizela diastáza neboli rozestup přímého břišního svalu, je třeba zvážit několik věcí, než si pořídíte jogamatku a začnete s jejím praktikováním.

Je jóga bezpečné poporodní cvičení?


Obecně platí, že ano. Jóga může být bezpečnou volbou po porodu vašeho děťátka. Stejně jako u všech cvičení je nejlepší počkat 6-12 týdnů, v závislosti na typu porodu (vaginální nebo vedený císařským řezem). Po této době je vhodné rovněž navštívit fyzioterapeuta, který se specializuje na rehabilici pánevního dna. Nejen že zhodnotí Váš fyzický stav, ale také může odhalit svalové dysbalance hlubokého stabilizačního systému, jako například pokles pánevního dna či diastázu přímého břišního svalu.


Cvičební program FitBelly® je přímo určen na rehabilitaci po produ. Zaměřuje se jak na zpevňování středu těla, tak i na protahování svalů, které se snadno zkracují, z důvodu péče o miminko, které se provádí převážně ve shrbeném držení těla. V neposlední řadě dochází také k relaxaci mysli, protože se pracuje s dechem a během cvičení nemáte prostor přemýšlet o ničem jiném, než o vlastním těle.


Pokud u Vás fyzioterapeut diastázu objeví, asi se budete ptát, zda můžete cvičit jógu?

Jedním slovem, ano, ale s opatrností, protože existuje několik pozic, kterým byste se měla raději vyhnout.


Čemu byste se měla vyvarovat?


Vyhněte se břišnímu dýchání, které se obvykle vyskytuje v Yin Józe a Hatha Józe. Tento typ dýchání se naopak nevyskytuje v jógových stylech jako je Ashtanga nebo Vinyasa Flow. Dýchání do břicha znamená vtažení vzduchu do břišní dutiny, což způsobuje zvýšení nitrobřišního tlaku. Zkuste tento typ dýchání místo toho nahradit bráničním dýcháním.


Dále se vyvarujte se pozicím, ve kterých se protahuje přední část těla. Patří sem:

  • pozice psa směrem vzhůru

  • pozice krávy

  • pozice polovičního luku

  • pozice ryby

  • pozice mostu na rukou a případné záklony


Také byste se měla vyvarovat pozicím, které vyžadují protažení s rotací. Patří mezi ně například pozice trojúhelníku a další rotace vsedě nebo vleže.A na závěr byste měla vyřadit z Vašeho cvičení pozici prkna a to do té doby, dokud si nebudete jistá, že jste si vytvořila dostatečně pevný střed těla, abyste udržela všechny svaly core v záběru během setrvání v pozici.


Jóga může být dobrá při udržování síly a mobility. Klíčem k tomu, abyste mohla i nadále využívat Vaší podložku, je nejprve získat zpět sílu středu těla. Vyzkoušejte program FitBelly® jako cvičební systém, který Vám pomůže dostat se zpět do formy. Na webu si vyberte Vašeho lektora a uvidíte jak rychle pocítíte výsledky cvičení. Jakmile budete moci účinně a správně zapojovat svaly hlubokého stabilizačního systému, můžete znovu začít dělat své oblíbené pózy. Jděte na to pomalu a buďte trpělivá.


Myslete na to, že Vaše tělo potřebuje čas na rekuperaci po porodu a naučte se mu naslouchat.


Více info o cvičení na: www.fitbelly.cz

130 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page