top of page

Je občasný únik inkontinence?

Močová inkontinence je problém, který postihuje velký počet žen. Přestože jsou údaje pouze orientační, odhaduje se, že 1 ze 4 žen trpí nechtěnými občasnými úniky moči. Přesný počet žen nemůže být znám kvůli tabu, které existuje ve spojení s tímto tématem.


Pravdou je, že močová inkontinence je velmi omezující a často zhoršuje kvalitu našeho života. Navíc mnozí lidé si mylně myslí, že jde o problém spojený s věkem, který nemá řešení.

​​


ŽENY MAJÍ VÍCE PREDISPOZIC


Většina osob, které trpí tímto problémem jsou ženy, protože jsou z fyziologického hlediska více náchylné. Existuje několik faktorů, které tomuto problému napomáhají:

  • Těhotenství a porod (zvláště pokud jsou vícečetné)

  • Příchod menopauzy

  • Jiné rizikové faktory: nadváha, opakované infekce močových cest, kouření a chronický kašel, chirurgické zákroky, určité fyzické aktivity


Těhotenství je vyjímečnou etapou života, ale ani toto jedinečné období není ušetřeno od negativních jevů. Například oblast poševní hráze bývá oslabena, protože je vystavena většímu tlaku, a to zejména v posledním trimestru. Právě v této době se mohou objevit nechtěné úniky moči, které jsou obvykle dočasné. Jsou způsobené váhou dítěte, která přetěžuje svaly pánevního dna a tak svěrače močového měchýře musí odolávat většímu tlaku než obvykle. Také během porodu je pánevní dno vystaveno většímu napětí a dochází k jeho protažení. Nemluvě o tom, že může dojít k utržení svalu od úponu, epiziotomii,… pokud je navíc několik těhotenství v řadě, pravděpodobnost se tímto znásobuje.


Tímo sdělením není zamýšleno, aby ženy, které dosud nejsou matkami, zavrhly tuto myšlenku, ale je vhodné, abychom měly příslušné informace a mohly tak předejít jistým potížím.


Příchod menopauzy je pro pánevní dno další kritické období. Ale ne proto, že „jsme zestárly“ a inkontinence je tak produktem stáří, ale proto, že v tomto období dochází k hormonálním změnám, které způsobují ztrátu svalového tónu. Tónus, neboli svalové napětí má na starosti odolávat zvýšenému nitrobřišnímu tlaku, ke kterému dochází například při kýchání, kašli, skákání, ...

​​


TYPY INKONTINENCE


1. Tak jak hýbeme denně našemi svaly při každodenních činnostech, je důležité, aby i svaly pánevního dna prováděly potřebné svalové kontrakce během těchto činností. Pokud jsou tyto svaly slabé, jejich podpůrné funkce se ztrácejí. Tím pádem vnitřní orgány u žen, jako je močový měchýř, konečník a děloha nejsou dostatečně podpírány a může dojít k jejich poklesu (prolaps). V tomto případě, při zvýšení nitrobřišního tlaku (kašel, běh, skákání, smích..), pánevní dno není rezistentní a nedokáže tomuto tlaku odolat. 


Jinými slovy: svaly pánevního dna pomáhají uzavřít (sfinkter) močovou trubici a pokud selhávají, dochází k úniku moči. Tento typ inkontinence je označován jako stresová inkontinence.


2. Pokud se močový měchýř stahuje příliš brzy (v důsledku špatné informace z mozku do detruzoru, což je ten, který iniciuje nutkání na močení), označujeme tento typ jako urgentní inkontinenci.Teoreticky by měl být močový měchýř schopen pojmout více moči, ale jeho hyperaktivita způsobí nucení na močení dříve.


Mnoho lidí popisuje obrovské nutkání na močení po příchodu domů, bez schopnosti ovládat svěrače močového měchýře. Ty se většinou samovolně uvolní a k nechtěným únikům dochází jen pár metrů od toalety.


3. Třetím typem je takzvaná smíšená inkontinence, která je kombinací obou předešlých.

Může se stát, že se po porodu objeví inkontinence stresová, a to z důvodu oslabení svalů pánevního dna. Postupně se ale stav zkomplikuje natolik, že začne selhávat i močový měchýř. Možná ze strachu z nechtěných úniků začneme chodit na záchod častěji než je potřeba, a aniž bychom si to uvědomily, komplikujeme problém ještě více.

Dalším důvodem může být to, že k únikům moči začne docházet kvůli podrážděnému močovému měchýři. Toto podráždění může být způsobeno několika prodělánými infekcemi močového měchýře. Nejsou-li pak svaly pánevního dna dostatečně silné a odolné, problém se jen zhoršuje a svěrače jsou čím dál tím méně schopné své správné funkce.ŘEŠENÍ PROBLÉMU


Z předešlého textu vyplývá, že přičiny močové inkontinence se sčítají a tak řešení problému bude vždy v kombinaci. Pokud jsou svaly pánevního dna ochablé, nebo již došlo k poklesu pánevních orgánů, v prvé řadě bude potřeba svaly pánevního dna zpevnit a ideálně pánevní orgány navrátit na své správné místo. Dále bysme měli zabránit stavům, které k inkontinenci přispívají, např. špatné držení těla, problémy se zády, zácpa, vyhýbat se potravinám, které dráždí močový měchýř, předcházet močovým infekcím ...


Důležité je, aby bylo jasné, že vždy je lepší prevence než léčba.Snažte se problém zastavit, ještě dokud je čas. Pokud si všimnete, že se u Vás po porodu objevily občasné úniky moči a v řádu týdnů se problém neřeší a úniky se stále vyskytují, je lepší začít jednat a nenechat, aby se problém ještě více zhoršil.

​​


FITBELLY®


FitBelly® je cvičební program, který zpevňuje svaly pánevního dna a vnitřní svaly břišní, aniž by na ně negativně působil z důvodu zvýšení nitrobřišního tlaku. Touto metodou naopak dochází k poklesu nitrobřišního tlaku a svalové kontrakce jsou způsobené nervovým systémem nikoliv naší vůlí. Cvičením se navíc uvolňuje bránice, která má kromě dýchání velký vliv na držení těla. Pravidelným cvičením dochází ke zúžení pasu, odbourání bolestí zad a zlepšení držení těla. Co se týče rehabilitace po porodu je metoda skvělá jako prevence, ale také i léčba močové inkontinence stresové. Navíc účinně pomáhá při problémech jako je prolaps (pokles) močového měchýře, dělohy nebo konečníku a také při diastáze, která se velmi často objevuje po porodu.


více na www.fitbelly.cz

38 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page