top of page

Vaginální flatulence během cvičení nejen jógy

Aktualizováno: 3. 3.Jste uprostřed lekce jógy a vycházíte z polohy pluhu, když najednou z vaší pochvy vyjde trochu vzduchu spolu se zvukem podobající se nadýmání. Je to nepříjemný okamžik, ale buďte si jistá, že nejste sama a že se to stává mnoha ženám. Jedná se o vaginální flatulenci, což jsou vaginální větry, které jsou způsobeny vstupem vzduchu do vagíny, který může být vyloučen během pohlavního styku, fyzického cvičení, masturbace nebo během jednoduchého protahování se.


Těhotenství a porod uvolňují a oslabují svaly pánevního dna. Vaginální větry jsou ve většině případů způsobeny ztrátou svalového tonusu v poševních stěnách.

Příčiny


Příčina je jednoduchá. Vagina je otvor v těle, kam se vzduch může snadno zachytit. Když je tento vzduch vypuzen, vydává podobný zvuk jako při nadýmání. Avšak tento typ větru není doprovázen zápachem, který by byl způsobený rozkladem bakterií v tlustém střevě.


Ženy, které měly děti, jsou zvláště citlivé, protože těhotenství a porod uvolňují a oslabují svaly pánevního dna. Vaginální větry jsou ve většině případů způsobeny ztrátou svalového tonusu v poševních stěnách. Během vzrušení, penetrace nebo cvičení se svaly vagíny stahují a protahují, což usnadňuje vstup vzduchu do vagíny. Na rozdíl od konečníku, vagina nemá svěrače, který by ji uzavřel a zabránil obávané větrnosti.


Nejste samy


Je jasné, že vaginální flatulence může člověka uvést do trapné situace, a mnoho žen kvůli tomu raději odchází z lekce jógy pryč. Místo toho, abyste se vzdaly vašich kolektivních lekcí a cvičily jen doma, existuje řada dalších možností. Ta nejjednodušší je zasmát se tomuto momentu a pokračovat dál ve cvičení :-)


Základní trik spočívá v posílení svalů pánevního dna. Skvělých výsledků se těší hypopresivní technika, která si najde velké uplatnění také při rehabilitaci po porodu.

Jak se vyhnout vaginálním větrům


Na eliminaci tohoto typu větrů neexistují žádné zázraky, základní trik spočívá v posílení pánevní oblasti speciálně v posílení svalů pánevního dna. Skvělých výsledků se těší hypopresivní technika, která si najde velké uplatnění také při rehabilitaci po porodu, snížení inkontinence a zvýšení potěšení při pohlavním styku. O této technice si povíme v průběhu článku.


Existuje však několik dalších typů, které můžete vyzkoušet, pokud chcete únikům vzduchu z vaginy zabránit a ideálně předejít.Zvedejte se s výdechem


Jógové ásany jsou spojeny s vaším dechem. Naskytuje se zde možnost udělat pouze drobnou změnu ve vašich dechových vzorcích, která alespoň z části zamezí nabrání vzduchu do pochvy a to, že vydechnete při změně pózy. Vydechujte místo nádechu, tak budou svaly, které přitahují břišní stěnu k páteři, aktivní. Dýchání tímto způsobem může snížit množství vzduchu, které vaše tělo absorbuje při zvedání se, a eliminuje tak potenciál poševního větru.Múla BandhaZdroj: www.joga.cz

Dobrou technikou na práci s pánevním dnem je tzv. Múla bandha, která je jedním ze tří hlavních energických zámků těla. V józe se Múla bandha neboli „kořenový uzávěr“ používá při většině ásan zejména v Ashtanga józe, a má zásadní význam jak pro správné postavení pánve a celé páteře, tak pro kompletní dýchání a aktivování svalů pánevního dna.


Mula bandha spočívá v udržení napjatých svalů pánevního dna - respektive konečníku a poševní hráze. Nejedná se o klasické zatínání těchto svalů, ale o to naučit se svaly vytahovat směrem nahoru. Pokud to děláte správně, měly byste cítit pnutí až pod žaludkem.


Provedení:

Zhluboka se nadechněte a zadržte dech (nádechová apnoe). Opřete se dlaněmi o kolena, zdvihněte ramena a mírně se s rovným trupem předkloňte. Stáhněte svaly v oblasti konečníku a poševní hráze. Setrvejte ve svalové kontrakci a dechové zádrži tak dlouho, jak je to pro vás možné a příjemné. S výdechem se vraťte do výchozí polohy.Hypopresivní technika


Pro zpevnění svalů pánevního dna a pro zvýšení klidového svalového tonusu, mimo lekce jógy, můžete vyzkoušet také hypopresivní techniku FitBelly®, která se opírá o techniku Low Pressure Fitness a má opravdu skvělé a hlavně rychlé výsledky. Jedná se o dechovou a posturální techniku tzn, že využívá bráničního dýchání spolu s dechovými pauzami, respektive výdechovými, a specifických pozic. Hlavním přínosem je tedy už zmíněné zpevnění svalů pánevního dna, ale pravidelným cvičením dochází také ke zlepšení držení těla, protažení a uvolnění bránice, skvěle působí i při zotavování se po porodu, při močové inkontinenci, všech typu prolapsů a kýl, diastáze břišní a refluxu.

Základní prvek této techniky, střídání bráničního dýchání s dechovými pauzami, je podobný jako Uddijána bandha, ale po vyzkoušení zjistíte, že tím ta podoba také končí. Hypopresivní technika je velmi rozšířená v Západní Evropě a Jižní Americe. V ČR ji můžete vyzkoušet v rámci cvičebního programu FitBelly®.


Tato technika se odlišuje od ostatních tím, že během cvičení dochází k poklesu nitrobřišního tlaku a veškeré svalové kontrakce ve svalech hlubokého stabilizačního systému jsou nedobrovolné, tudíž jsou vyprovokované naším nervovým systémem a ne naší vůlí. Tím se snadněji a rychleji zapisují do našeho podvědomí. Dalo by se říci, že tato technika naše tělo přeprogramovává. Více info na www.fitbelly.czNechte některé pozice na doma


Pokud je ale Váš problém s vaginálními větry opravdu velký a k únikům vzduchu dochází často, další možností jak se vyhnout nepříjemné situaci je, že pozice vynecháte z vaši praktiky na skupinových lekcích a vrátíte se k nim doma, během vašeho domácího soukromého cvičení.4 109 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page