top of page

Zdravá záda ve funkčním core

Bolest dolní části zad je jedním z nejčastějších onemocnění naší společnosti. Představuje více jak polovinu registrovaných pracovních úrazů. Z tohoto důvodu je nutné zaměřit se v prvé řadě na prevenci a zdokonalování návyků podporující zdravý pohybový aparát.


Stabilní CORE, flexibilní záda


Zdraví zad zavisí na dvou pilířích: dobré pohyblivostia funkční stabilitě bederno-pánevní oblasti, z velké části podmíněné optimálním stavem centrální svalové stabilizace: CORE. K dosažení této cenné stability bederní páteře je zapotřebí správný svalový tonus (posturálních) hlubokých břišních svalů: příčný a šikmé vnitřní svaly. Co se týče tréninku břišních svalů, ve fitness centrech je stále možné velmi často vidět nadměrný silový trénink přímého povrchového břišního svalu. Prostřednictvím tradičních cviků na břicho, jako je sit-up nebo crunch (zkracovačka), posilujeme převážně přímý břišní sval. Ale zároveň zvyšujeme riziko roztažení břišní stěny, svalové dysbalance, bolestí zad, špatného hospodaření s vnitřním tlakem, atd ... Stručně řečeno, dochází k posílení povrchového svalu na úkor těch hlubokých.

​​

Celá centrální soustava svalů trupu (jak povrchová, tak hluboká) by měla být schopná funkčně chránit a podporovat páteř spolu s orgány v břišní dutině. Selhání pouze jediného článku centrálního svalstva, pak ovlivní celý svalový řetězec. Z toho vyplývá, že stabilní páteř, díky tonifikované a rezistentní svalové soustavě, se může účinněji a bezpečněji pohybovat. Stabilní páteř rovná se flexibilní páteř.


CORE je místo, kde se přenáší síla od středu těla směrem ke končetinám. Díky rovnováze v těžišti můžeme dynamicky pohybovat rukama a nohama ve ''vyvážené nerovnováze''. Tím pádem i páteř, která je chráněna vyváženým svalstvem (zdravým CORE), se bude pohybovat ve větším rozsahu a s nížším rizikem zranění. Bez pohybu není žádný život. Imobilizovaný segment se v průběhu času atrofuje. Posilování a protahování zádových svalů je velmi důležité pro udržení zdravých zad.Zdravá záda a Fit Belly


Metodika tréninku FitBelly má několik nástrojů, které usnadňují cestu k dosažení zdravých zad. Trénink se skládá z hypopresivní techniky, myofasciálního stretchingu, posturální a respirační rehabilitace, s cílem maximalizovat pozitivní účinek během každé lekce. Navíc je jeho výuka založena na principech progrese v různých úrovních, umožňující tak individuální přizpůsobení se všem typům lidí a jejich potřeb.


Jedním z nejdůležitějších principů cvičební metody FitBelly, zaměřený na zdravá záda, je statický posturální trénink prostřednictvím axiálního prodloužení. Ale také dynamický trénink, který je obsažen v pokročilých pozicích. Tyto pravidelné posturální principy mohou pomoci snížit napětí a tuhost, bolest zad a uvolnit páteř od špatných posturálních návyků.


Pravidelným prováděním techniky FitBelly se získává větší uvědomění vlastního těla a učenlivost statických a dynamických pozic. Takže budeme moci sportovat, posilovat, zvedat břemena, nebo si jen sednout efektivnější formou, s důrazem na prevenci a ochranu našeho pohybového aparátu.

54 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page