top of page

Sklapovačky vs. štíhlý pas


Toužíte po štíhlem pasu a proto děláte denně 300 sedů-lehů nebo navštěvuje skupinové lekce ve fitness centru typu břišní pekáč, ale stále nevidíte očekávaný výsledek či v horším případě cítíte, že máte více bříška než dříve a navíc bolest zad? 


Možná, ale přeci jeden rozdíl cítíte.. Když zatnete břišní svaly, máte je pevnější a tvrdší než dříve, ale když je povolíte, bříško se Vám vyvalí směrem ven.. Čím je toto způsobeno? 


Je nutno uvést, že v roce 1982 bylo zveřejněno na 65. Kongresu Anatomické Asociace v Limoges, že v břišních svalech převládají svalová vlákna typu I. (slow oxidative) nad ostatními, tudíž by se nemělo přistupovat k břišním svalům stejně jako například ke svalům hýžďovým, kde je jiný poměr svalových vláken.


Klasickým posilováním břišních svalů se zvyšuje nitrobřišní tlak v pánevní a břišní dutině. Tento nárust tlaku má negativní dopad u žen na:

  • pánevní dno, což může způsobit močovou inkontinenci

  • břišní stěnu, která se po čase může uvolnit a povolit směrem ven

  • krční a bederní obratle, které bývají nechtěně namáhané


Ani muži se negativnímu dopadu nevyhnou, ale z fyziologického hlediska se nárust tlaku projeví na jiných místech. Častěji se u nich setkáváme se všemi typy kýl (břišní, pupeční či tříselná) a s vyhřezlými ploténkami..


Celé je to způsobeno tím, že když vleže zvedneme ramena s hlavou nahoru, klesne bránice a stlačí naše vnitřnosti směrem dolů a tím vznikne nárust tlaku, který někam zákonitě musí odejít. Najde si samozřejmě nejnáchylnější a nejslabší místo. Proto se také setkáváme mezi vrcholovými sportovci s různými kýlami a v případě žen, s úniky moči a to také mezi mladými ženami, které ještě ani nerodily. 

Další paradox je, že si lidé myslí, že děláním sklapovaček zhubnou v pase. Myslí si, že když to ''bolí'' tak se hubne. Toto je velký omyl. Představte si člověka, který má silné prsty. Myslíte si, že kdyby jeden z prstů ohýbal 300krát denně, že by mu tento prst zhubnul?


Hypopresivní technika Fit Belly® a snižuje tlak v břišní dutině a zvyšuje svalový tonus břišních svalů a svalů pánevního dna. Během cvičení Fit Belly® se aktivují svaly transverzální (který nám vytváří přírodní korzet) a šikmé boční (které nám tvarují pas). Proto velmi brzy vidíme náš pas užší a bříško vtažené bez vědomého úsilí a zatínání.

30 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page