top of page

Močová inkontinence

  • 11. 1. 2016
  • Minut čtení: 4

Aktualizováno: 8. 5.


#Močová #inkontinence je stav, kdy dochází k nechtěnému samovolnému úniku moči, který je pro člověka sociálním a hygienickým problémem, a který je objektivně prokazatelný. Inkontinence je odchod moči na nesprávném místě, v nesprávném čase. Moč vytéká buď zvolna po celou dobu nebo s přestávkami. Mezi obecné omyly patří představa, že inkontinence postihuje pouze starší ženy.

Inkontinence trápí i vrcholové sportovkyně a až 20% rodiček


Inkontinence moči je nesmírně závažný problém, zatěžující pacienta nejen z hlediska hygienického (opruzeniny, zápach) a zdravotního (ekzémy, infekce) event. i ekonomického, ale má přímý dopad na jeho kvalitu života.



Dlouhodobé neřešení tohoto problému může vést k snížení společenských, pracovních i osobních aktivit pacienta, s následným vlivem na jeho duševní stav (deprese, nespavost, úzkost, pocit studu až izolace od společnosti apod.). Nedobrovolný odtok moči v dospělosti je samozřejmě nepříjemným překvapením, neschopnost ovládat základní tělesné funkce pak je pro většinu pacientů ponižující a vede k utajování těchto potíží.

Mnohé ženy řeší v první fázi – tj. při lehké stresové inkontinenci (viz.dále) obtíže menstruačními vložkami. Vyhýbají se kašli, smíchu, prudkým pohybům, zvedání těžších předmětů. Takto se v žádném případě však nedá řešit problém úniku moči dlouhodobě.



Příčiny vzniku inkontinence


Naplnění močového měchýře močí vyvolává nucení na moč. V normálním stavu se tato informace předá přes speciální nervové centrum ve spodní míše do odpovídajících center v mozku, kde je vědomě rozhodnuto o vyprázdnění močového měchýře. Měchýř se stáhne (kontrahuje), systém svěračů povolí a moč může odtékat.

K nekontrolovanému úniku moči může dojít např. když systém svěračů již nemá dostatečnou uzavírací sílu (např.v případě tzv.poklesu pánevního dna), jestliže měchýř kontrahuje přiliš silně nebo naopak vůbec či je-li částečně nebo zcela rušeno předávání nervových impulsů mezi močovým měchýřem, míchou a mozkem.

Všechny tyto poruchy mohou být vyvolány nejrůznějšími příčinami např. infekcí močových cest, oslabením svalstva pánevního dna, zvětšením prostaty, degenerativními změnami v mozku, poruchami látkové výměny, úrazy spojenými s poraněním míchy, účinky léků apod.


Podle typických klinických projevů definujeme tyto typy inkontinence:

  • stresová (zátěžová)

  • urgentní (nutkavá)

  • smíšená

  • reflexní

  • paradoxní ischurie (z přetékání)


Obecně pokud dochází k nechtěnému úniku moči, hovoříme o inkontinenci. Při hyperaktivním močovém měchýři lze rozlišovat „vlhkou“ a „suchou“ formu. Mnoho pacientů sice moč udrží, ale jen za cenu psychického vypětí, což vede k řadě potíží ve společenském životě, při cestování, sexu nebo v zaměstnání.


Dále rozepíši jen stresovou inkontinenci, kterou ovlivňuje fyzická aktivita a pozitivní vliv má na ní hypopresivní technika FitBelly®



Stresová Inkontinence (zátěžová)


Jedná se o nejrozšířenější typ inkontinence, zejména u žen. Občasné, klinicky málo významné projevy SI má v průběhu života 40 – 63% žen

Projevuje se únikem zpočátku malého množství moči při fyzických aktivitách, spojených s náhlým zvýšením nitrobřišního (intraabdominálního) tlaku (při kašli, kýchnutí, smíchu, prudkém pohybu nebo náhlým zvednutím těžkého předmětu). Pokud je tlak v močovém měchýři vyšší než tlak v oblasti svěrače, dochází k úniku moči.


Nitrobřišní tlak se v odborné terminologii nazývá stres. Nejedná se tedy o stres psychický, jak se někdy ženy nesprávně domnívají. V normálním stavu na náhlý vzestup nitrobřišního tlaku (např. při kýchnutí) zareaguje močová trubice zvýšením uzávěrového tlaku, takže moč nemůže uniknout. K tomuto pevnému uzavření je nezbytné, aby močová trubice zůstala ve své normální poloze, což zajišťuje pevné pánevní dno a okolní pojivové tkáně.


Jsou dvě hlavní příčiny, proč při námaze nezůstane močová trubice uzavřena. Nejčastěji je to nedostatečná podpora močové trubice svalstvem pánevního dna (tzv.pokles), okolní pojivovou tkání a pochvou. Při ochabnutí těchto podpůrných struktur se močová trubice uvolní ze své původní polohy. Druhou možnou příčinou je nedostatečnost svěrače močové trubice.



Proč vzniká močová inkontinence

  • oslabení (pokles) pánevního dna

  • porody – průběh, četnost

  • vrozená dispozice

  • dlouhodobá fyzická námaha

  • nedostek estrogenů v menopauze

  • chronický kašel např. u astmatu

  • přidružená onemocnění, event.operace v pánvi

  • obezita

  • kouření




Jak hypopresivní metoda pomáhá při močové inkontinenci


Hypopresivní metoda je šetrné cvičení, které přirozeně aktivuje hluboké břišní svaly a svaly pánevního dna bez nutnosti jejich vědomého zatínání. Právě tím se zásadně liší od běžně doporučovaných Kegelových cviků, které vyžadují opakované vědomé stahy svalů.




Při hypopresivním cvičení dochází ke snížení nitrobřišního tlaku, čímž se odlehčí zatížení na močový měchýř a pánevní dno. Pomocí specifického posturálního nastavení těla a práce s dechem (včetně dechových pauz – apnoí) se reflexně tonizují oslabené hluboké svaly. To znamená, že tělo se učí znovu aktivovat své vnitřní svalové opory automaticky – bez toho, abychom na to museli myslet.


Výsledkem je funkční pánevní dno, které dokáže lépe zvládat tlakové situace jako je smích, kašel, běh, zvedání těžších předmětů nebo skákání. U žen i mužů s mírnou až střední stresovou inkontinencí se díky této metodě často dosahuje velmi dobrých výsledků, a to bez nutnosti invazivní léčby nebo pomůcek.



🌬️ Winner Flow: Dechový trenažér pro efektivní posílení

Winner Flow je dechový nástroj navržený k posílení svalů pánevního dna prostřednictvím kontrolovaného výdechu.Používá se při dechových cvičeních, kde vytváří odpor během výdechu, čímž stimuluje svaly břicha a pánevního dna.Tato technika je vhodná pro ženy po porodu, osoby trpící inkontinencí nebo prolapsy pánevních orgánů.



🧘‍♀️ Začněte svou cestu k lepšímu zdraví

Pokud hledáte přirozené a efektivní metody pro řešení močové inkontinence, hypopresivní cvičení a Winner Flow mohou být tou správnou volbou. Doporučuje se začít pod vedením certifikovaného instruktora, který vás naučí správné techniky a pomůže přizpůsobit cvičení vašim individuálním potřebám.




Comments


bottom of page