Zdá se, že je v dnešní době snadné mluvit o sexu, ale pokud se jedná o problémy s ním spojené, nemluví se o tom až tak otevřeně. Za základní ukazatel kvality života je považována i sexuální funkce, která může být negativně ovlivněna psychickými, fyzickými problémy nebo kombinací obou.
Když žena trpí dysfunkcí pánevního dna (jakéhokoli druhu), její sexualita je tím ovlivněna přímo. Zahraniční prameny uvádějí, že 60% sexuálně aktivních žen, které se léčí s urogynekologickým problémem, také uvádí, že mají nějaký typ sexuální dysfunkce. Nicméně, mnoho žen mající tyto problémy nevyhledají odborníka kvůli kulturním zvyklostem, hanbě nebo jiným faktorům. Toto zabraňuje odpovídající zdravotní péči a snižuje celkové zdraví, které se dotýká všech oblastí života, včetně sexu. Chceme-li odstranit stigmata kolem pánevního dna a sexuality u žen, musíme začít tím, že o tom budeme mluvit a psát. Pojďme se společně podívat jaké jsou nejčastější sexuální problémy, které mohou vzniknout z důvodu dysfunkce pánevního dna.
Problémy se sexem?
Sexuální dysfunkce jsou různé a složité. Jsou to ty, které ovlivňují naši sexuální touhu nebo dosažení orgasmu, v kombinaci s psychologickými a emocionálními aspekty. Nemůžeme však zapomenout na mnohorozměrnou povahu této problematiky, protože i fyzické problémy mohou způsobovat sexuální dysfunkce. Níže uvádíme tři nejčastější dysfunkce pánevního dna u žen, které ovlivňují jejich sexualitu:
Močová inkontinence během pohlavního styku
Ztráty moči během pohlavního styku nebo během orgasmu postihují až třetinu žen, které trpí močovou inkontinencí. Navíc mnoho z nich trápí bolest při proniknutí. To vše negativně ovlivňuje kvalitu pohlavního styku, vytváří úzkost a strach z nepříjemné situace. Navíc tyto těžkosti mohou mít za důsledek to, že se žena začne vyhýbat intimním vztahům - z rozpaků, nedostatečného sebevědomí a pocitu, že není čistá.
Prolaps panevních orgánů
Prolaps neboli pokles pánevních orgánů je dalším velkým problémem pánevního dna, který má negativní vliv na pohlavní styk. Výhřez může být částečný nebo úplný, a týká se těchto orgánů - močový měchýř (cystokéla), děloha (hysterokéla) nebo konečník (rektokéla). Když jeden z těchto orgánů vyčnívá skrz vagínu, pohlavní styk může být bolestivý a otravný. Pokud se místo potěšení a zábavy stává nepríjemným, touha po něm se zmenšuje a nakonec není na sex ani pomyšlení. Libido je pryč! Jistota a sebeúcta mohou být nesmírně narušeny. Je třeba připomenout, že stereotypy idealních žen jsou do značné míry vinné ze vzniku těchto pocitů hanby a nedostatku úcty. Žena se obviňuje z toho, že neplní úlohu sexuálně dokonalé ženy, jejíž pánevní dno nesplňuje společensky přijaté standardy.
Bolest během pohlavního styku
Bolest během penetrace nebo dyspareunie je mnohem častější než si myslíme. Tři ze čtyř žen pociťují bolest během sexu. Mezi příčiny dyspareunie patří sexuální zneužívání, stres nebo dysfunkce pánevního dna. Je jasné, že prezence bolesti během pohlavního styku ovlivní negativně sexuální funkce, emoční stav a posléze může i partnerský vztah.
Emoce a negativní myšlenky
Při výskytu problémů s pánevním dnem, které jsou uvedeny výše, pocity a emoce, které se objevují před pohlavním stykem se velmi vzdalují od očekávaných pozitivních. Může se objevit úzkost, nervozita, stud a dokonce i strach z odmítnutí. To vše způsobí nedostatek sexuální touhy, libida, lubrikace a i neschopnost dosáhnout orgasmu.
Rehabilitace a trénink pánevního dna
Rehabilitace pánevního dna a jeho trénink jsou dva velcí spojenci v prevenci a léčbě poruch, které postihují pánevní dno. Cvičení pánevního dna, jako je hypopresivní technika FitBelly®, Low Pressure Fitness nebo Kegelovi cviky, se ukázalo jako účinné při léčbě inkontinence, prolapsů pánevních orgánů a sexuálních dysfunkcí. Je třeba mít na paměti, že pokud jsou svaly pánevního dna oslabeny bude obtížnější dosáhnout vzrušení, orgasmu, nebo dokonce nebude možné zabránit nedobrovolnému úniku moči. Orgasmus jsou totiž rychlé cykly svalových kontrakcí pánevního dna. Z toho plyne, že naučením se aktivovat tyto svaly se zlepší kvalita orgasmu a jeho dosažení. Trénink pánevního dna prostřednictvím již zmíněných technik (FitBelly®, Low Pressure Fitness a Kegelovi cviky) je vhodný nástroj ke zvýšení sebevnímání, kontroly a síly svalů pánevního dna.
Předsudky a tabu o sexualitě by měli patřit do minulosti. Dnes už v zahraniční existují profesionální týmy, které jsou na sebe napojeny, a jejich cílem je zlepšit sexuální zdraví žen a to ve všech smyslech. Nenechte se zastrašit a pamatujte si, že multidisciplinární přístup psychologie, urogynekologického fyzioterapeuta a trénink pánevního dna může velkou podporou a pomocí.
Commentaires