top of page

Dechem k lepším sportovním výkonům

Aktualizováno: 22. 2. 2019

Při sportovním tréninku, jehož cílem je zlepšit kondici, vytrvalost nebo sílu, můžeme snadno zapomenout na klíčové faktory ovlivňující naše výkony, kterými jsou držení těla a dýchání. 


​​Zahrnutí pouhých 15 - 20 min speciálních dechových cviků do tréninku, může mít pozitivní vliv na naše sportovní a fyzické výkony. K zlepšení dochází prostřednictvím hypopresivní techniky, o kterou se metoda FitBelly opírá. Principem metody je převýchova držení těla a dechu. Nejvíce inovativním a odlišujícím prvkem je právě dech. Cílem je aktivace nádechových svalů hrudního koše v okamžiku výdechu, kdy mají plíce malý objem a dochází k poklesu tlaku v pánevní a břišní dutině. Takže na jedné straně tu máme:


  • posturální trénink, který pracuje se svalovým napětím v oblasti páteře a pánve a

  • respirační trénink, který poskytuje krátkodobé a dlouhodobé adaptace kardiovaskulárního systému na fyzickou zátěž


Ivana Chalupecká, zakladatelka a lektorka cvičení FitBelly® ujišťuje, že dechová cvičení jsou mnohem důležitější, než bychom si dokázali představit. Stále častěji se používají v oblasti sportu, a při  tréninku zaměřeném na zvyšování aerobní kapacity, která se uplatňuje při vytrvalostních sportech. Dechové techniky pracující s bránicí nám poskytují tyto výhody:

  • snižují srdeční frekvenci při zátěži

  • snižují úsilí při každém nádechu

  • prohlubují dýchání

  • zrychlují rekuperaci po tréninku

  • zlepšují vnímání intenzity tréninku

  • posilují dýchací svaly

  • zlepšují sportovní výkony a fyzickou kondici


Lektorka dále dodává, že únava dýchacích svalů s sebou přináší také mechanické a dýchací omezení, které lze pocítit zejména při činnostech, které vyžadují velkou aerobní kapacitu a vytrvalost, jako například běžecké závody na dlouhé vzdálenosti. Kyslíkový deficit, ke kterému dochází při delším cvičení, ovlivňuje velké svalové skupiny stejně tak jako svaly dýchací, které ztrojnásobují své usilí k dosažení vyšší ventilační rychlosti. Vysoké

respirační nároky během cvičení snižují průtok krve dolními končetinami což způsobuje jejich únavu. Zvýšením rezistence dýchacích svalů se sníží poptávka po kyslíku, a tak při stejně vynaloženém úsilí bude naše únava menší.Dechová Apnoe


Pro zlepšení sportovních výkonů má zvláště velký význam výdechová apnoe, která je součástí hypopresivní techniky. Tento druh cvičení může být dobrou alternativou k typickým tréninkům dechové hypoxie, která se doposud trénovala jen ve vyšších nadmořských výškách nebo v hyperbarických komorách. V případě hypopresivní techniky se jedná o dostupnější a levnější variantu pro ty, kteří chtějí zvýšit svou výkonnost jak na aerobní tak anaerobní úrovni.Držení těla 


Na základě informací ze Španělska, Ivana Chalupecká uvádí, že neustálé opakování některých sportovních gest (držení těla na kole, při běhu, plavání, skákání…) pomáhá k utvoření svalových nerovnováh, které jsou jedním z nejdůležitějších důvodů kvůli kterým dochází ke zranění. 


Proto lekce zaměřené na obnovení svalové rovnováhy jsou základním prvkem v moderním plánování tréninku, které pomáhají na jednu stranu předcházet sportovním úrazům, a na druhou pomáhají stabilizovat páteř a celý hluboký stabilizační systém.


Cvičební metoda FitBelly® kromě hypopresivní techniky obsahuje také cviky zaměřené na posílení svalů, které mají tendence ochabovat a protažení svalů, které mají tendence se zkracovat. Vzniká tak velmi kompletní trénink, který se hodí jak pro aktivní sportovce, tak také pro ty, kteří chtějí udělat něco pro své tělo po celodenní práci u počítače nebo pro ženy, které se po porodu chtějí vrátit zpátky do formy.


Více na www.fitbelly.cz

24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page